UA-214688776-1
Telefon

İLETİŞİM BİLGİLERİ BIRAK

Size özel teklif hazırlayabilmemiz için hizmetinizi berlirleyip formu eksiksiz doldurunuz...

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Yazı Boyutu

TMGD – TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI EĞİTİMİ

TMGD – Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Nedir?

2010 yılında ADR ye taraf olan Türkiye 2014 yılı itibariyle Tehlikeli Maddelerin Karayolunda Taşınmasına Hakkında Yönetmelik kapsamında ADR hükümlerini uygulamaya başlamıştır.Bu hükümlerden bir tanesi de Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı zorunluluğu ile ilgilidir. Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik kapsamında Tehlikeli Madde Taşımacılığı ile ilgili gönderen, paketleyen, dolduran, taşımacı vs. faaliyetleri gerçekleştiren işletmelerin tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etmesi veya tehlikeli madde güvenlik danışmanından hizmet alması zorunludur.

Nasıl TMGD Olunur?

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olmak isteyenlerin Fen (Fizik,kimya,biyoloji,istatistik,matematik) ve Mühendislik alanlarında lisans mezunu olmaları veya tehlikeli madde ve güvenlik programı/bölümü ön lisans mezunu olmak ve UDHB tarafından yetkilendirilen eğitim kurumlarından 64 saatlik TMGD eğitimini alarak sonrasında Ulaştırma Bakanlığı’nın yapacağı sınavda başarılı olmaları gerekmektedir. TMGD olmak için 70 puan almak gerekir.

TMGD – Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimine Kimler Katılmalı?

  • Tehlikeli madde üreten, taşıyan, depolayan, elleçleyen, etiketleyen ve ambalajlayan firmaların tehlikeli maddeler konusunda uzmanlaşmak isteyen yöneticileri
  • Tehlikeli maddeler konusunda hızlı bir kariyer hedefleyen Fen ve Mühendislik Bölümü lisans mezunu herkes
  • Akademisyenler

Sektördeki TMGD – Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı İhtiyacı Nedir?

Ulaştırma Bakanlığı Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almış ve alması gereken firmalardan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurma zorunluluğunu 01 Temmuz 2015 tarihinde başlatmıştır. Tehlikeli madde taşıyan Nakliye firmaları ile benzin istasyonları ve limanlardaki zorunluluk ise 01.01.2018 itibariyle başladı. 30.000 in üzerinde firma Ulaştırma Bakanlığından Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almıştır. Buralarda çalışacak TMGD sayısı ise 16.000 – 18.000 civarındadır. 2020 itibariyle TMGD olan kişi sayısı yaklaşık 9500 civarındadır.

TMGD – Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olarak Nasıl Çalışabilirim

1- TMGDK Yetki Belgesi olan bir firmada tam zamanlı istihdam edilerek toplam 8 firmaya danışmanlık edilebilir.

2- TMFB (Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi) sahibi bir firmanın tam zamanlı çalışanı olarak en fazla 5 şubesine danışmanlık verilebilir.