UA-214688776-1
Telefon

İLETİŞİM BİLGİLERİ BIRAK

Size özel teklif hazırlayabilmemiz için hizmetinizi berlirleyip formu eksiksiz doldurunuz...

SRC 5 BELGESİ

Yazı Boyutu

Ticari araç sürücüleri için SRC zorunlu belgedir. SRC 5 - ADR Belgesi, Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ne göre Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapan sürücülerin almak zorunda olduğu mesleki yeterlilik belgesidir. SRC 5 - ADR Belgesi, Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ne göre Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapan sürücülerin almak zorunda olduğu mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC 5 ADR BELGESİ – TEHLİKELİ MADDE TAŞIMACILIĞI MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMİNİ ALMASI GEREKEN ADAYLAR ; 
ADR Sözleşmesi ve Tehlikeli Maddelerin Karayolu İle Taşınması Hakkındaki Yönetmelik ile Karayoluyla Tehlikeli Madde Taşıyan Araç Şoförlerine Yönelik Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönergesi çerçevesinde, SRC 5 Belgesi ( ADR Belgesi ) Tehlikeli Madde Taşımacılığı Sürücü Eğitimlerine;
Tehlikeli maddelerin taşınmasında kullanılan araçların sürücüleri ve
Tehlikeli madde taşımacılığı sahasında sürücü olmak isteyenler katılım göstermelidir.
 
SRC5 ADR BELGESİ ALMA ŞARTLARI ;
SRC 5 Belgesi tehlikeli madde taşımacılığı yapacak sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. 
SRC 5 Belgesi eğitimlerine katılabilmek için SRC3 veya SRC4 belgelerinden birine sahip olunması şartı vardır.
SRC 5 Belgesi için 19 saatlik eğitimin tamamlanması ve T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın açacağı sınavda başarılı olunması gerekmektedir.
Sınav geçme notu 60'tır.

SRC 5 – ADR BELGESİ – TEJLİKELİ MADDE TAŞIMACILIĞI MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMİ AMACI;
SRC5 Belgesi (ADR) Tehlikeli Madde Taşımacılığı Sürücü Eğitimlerimizde, tehlikeli maddelerin karayolu ile yurtiçinde ve yurtdışında taşımacılığını yapan firma sürücülerine, ADR Sözleşmesi, Tehlikeli Maddelerin Karayolu İle Taşınması Hakkındaki Yönetmelik ve Karayoluyla Tehlikeli Madde Taşıyan Araç Şoförlerine Yönelik Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönergesi gereği almakla yükümlü oldukları eğitimlerin verilmesi, sürücülerin SRC5 sahibi olma yeterliliği kazanmalarına yardımcı olunması, hata ve kazaların asgari düzeye indirilmesi ve çevrenin korunması amaçlanmaktadır.

SRC5 – ADR BELGESİ  KURSU;
SRC 5 - ADR Belgesi eğitimleri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Tehlikeli Madde Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yetki Belgesi ile yetkilendirilen MARMARA SRC KURUMUMUZDA verilmektedir.

SRC 5 SINIF 1 PATLAYICI MADDE EĞİTİMİ;
-Sınıf1 (Patlayıcı Madde) kapsamında taşımacılık yapan sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesi eğitimidir.
-Sınıf1 (Patlayıcı Madde) kapsamında taşımacılık yapan sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesi eğitimidir.
 
SRC5 – SINIF1 EĞİTİMİNİ VE BELGESİNİ ALMASI GEREKEN ADAYLAR ; 
SRC5 - SINIF1 Eğitimini ve belgesini Patlayıcı madde taşımacılığı yapan tüm sürücüler almalıdır.

SINIF1 EĞİTİMİNİN SÜRECİ;
Sınıf1 Eğitiminin süresi SRC5 Temel Eğitimi almış kişiler için 8 saattir.

SINIF 1 EĞİTİMİ VE BELGESİ ALMA ŞARTLARI 
Sınıf1 Eğitimi alınabilmesi için kişinin SRC5 Temel Eğitimi tamamlamış olması gerekmektedir.SRC5 Temel Eğitimi tamamlamış kişiler 8 saatlik Sınıf 1 uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra bakanlığın yapacağı sınavda başarılı olmaları durumunda Sınıf1 (Patlayıcı Madde) türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olurlar.
 
SRC5 SINIF 7 RADYOAKTİF EĞİTİMLERİ
SRC5 - SINIF7 Eğitimini Sınıf 7 kapsamında Radyoaktif madde taşıması yapan sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. Sınıf 7 kapsamında Radyoaktif madde taşıması yapan sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.
 
SRC5 – SINIF 7 EĞİTİMİNİN SÜRECİ
Bu eğitimi alacak sürücülerin SRC5 Temel eğitimi tamamlamış olmaları gerekmektedir.SRC5 Temel Eğitimi almış kişiler için bu eğitimin süresi 8 saattir. SRC Temel eğitimi almamış kişiler için eğitim süresi SRC5 Temel eğitim için 18 saat teorik +1 saat pratik eğitim ve 8 saat Sınıf 7 uzmanlık eğitimi süresi vardır.

SINIF 7 EĞİTİMİ VE BELGESİ ALMA ŞARTLARI ; 
Sınıf 7 Uzmanlık Eğitimi alınabilmesi için kişinin öncesinde SRC5 Temel eğitimini tamamlamış olması gerekmektedir. Eğitim sonrasında bakanlığın açmış olduğu sınavda başarılı olanlara ilgili SRC5 - Sınıf 7 Uzmanlık mesleki yeterlilik belgesi düzenlenir.
Tehlikeli Maddelerin karayolunda taşımacılığı yapan tüm sürücülerin SRC5 belgesi alması yasal zorunluluktur. Sürücüler taşımış oldukları yükün sınıfına göre ve yükün nasıl taşındığına bağlı olarak (paket veya tanker
Tehlikeli Maddelerin karayolunda taşımacılığı yapan tüm sürücülerin SRC5 belgesi alması yasal zorunluluktur. Sürücüler taşımış oldukları yükün sınıfına göre ve yükün nasıl taşındığına bağlı olarak (paket veya tanker) ayrıca uzmanlık eğitimi almalıdırlar,

SRC5-TANKER EĞİTİMİNİ ALMASI GEREKEN ADAYLAR;
SRC5 Temel Eğitim aldıktan sonra ,Sabit Tanklarda,Sökülebilir Tanklar , MPÜB'ler, Tüplü Gaz Tankerleri, ÇEGK, Portatif Tanklar, Tank konteynerler ile taşıma yapacak sürücülerin alması gereken eğitimlerdir.

SRC5 -TANKER Eğitiminin Süresi ;
SRC5 Temel Eğitim için 18 saat teorik 1 saat pratik eğitim Tank uzmanlık için 12 saat teorik ve 1 saat pratik olmak üzere toplam 32 saat eğitim süresidir.

SRC5 – TANKER BELGESİ ALMA SÜRECİ;
Bu belgeyi alabilmek için önce SRC4 veya SRC5 Belgelerinden birine sahip olunması gerekmektedir. Sonrasında 32 saatlik zorunlu Temel+TANKER eğitimine katıldıktan sonra bakanlığın yapacağı sınavdan minimum 60 puan alanlar SRC5 - TANKER Belgesini almaya hak kazanacaklardır.

SRC5 - TANKER Belgesi ile Ne Tür Taşımalar Yapılabilir ?
Bu belge sahipleri Sınıf 1 Patlayıcı Madde ile Sınıf 7 Radyoaktif madde dışındaki tüm ürünleri gerek paketli gerekse tanklar ile taşımasını yapabilrler.

SRC 5 / ADR BELGESİ TEMEL EĞİTİMİNİ ALMASI GEREKEN ADAYLAR
Src 5 Belgesi temel eğitime SRC3 veya SRC4 belgesi olan sürücüler katılabilir. Eğitim süresi toplam 19 saattir. 

Not: Temel eğitimine katılmanız için SRC3 veya SRC4 belgesinizin olmanı gerekmektedir.